ZadáníPři životnostních zkouškách je výměník umístěn v komoře, v níž je udržována teplota 85oC. Výměníkem je proháněna voda o konstantní teplotě 135oC a tlaku 1,4 atm. Průtok vody je kolem 6 l/min., do 10 l/min. Zkoušky trvají kolem 600 hodin.
Popis řešení
Navržený měřicí systém zajišťuje měření teploty vytápěcí vody a teploty vzduchu v komoře a průtok vytápěcí kapaliny. Hodnoty jsou zaznamenávány a je hlídáno překročení nastavených mezí - při jejich překročení je záznam "zhuštěn" a je varována obsluha. Systém zajišťuje též regulaci teploty vytápěcí kapaliny (pomocí PID regulátoru volitelně na dvouhodnotovém výstupu nebo na analogovém výstupu ovládajících elektrické vytápění) a regulaci teploty prosředí (pomocí PID regulátoru na dvoustavovém výstupu, určeném k ovládání ventilátoru).
Veličiny jsou měřeny multifunkční měřicí deskou PCL818L.
Deska je vybavena 16 analogovými vstupními kanály, výstupním analogovým kanálem, čítačem (lze jej použit pro měření průtoku) a 16 bity digitálních vstupů a výstupů (pro ovládání topení, ventilátoru, případně i houkačky). Rozlišení desky je na 12 bitů. Protože digitální vstupy a výstupy jsou v úrovních TTL, bude jejich úroveň posílena deskou Efc DIN785 na úroveň 120V 1A (výstpupy) či upravena deskou Efc DIN782 (vstupy). Deska se připevňuje na lištu DIN TS35.
Teploty jsou měřeny odporovými snímači v jímce, typ Pt100.
Protože tlak v topném potrubí je vytvářen pomocí vzduchu, je tento tlak i měřen na vzduchové části, snímačem DMP331. Rozsah snímače bude 1,6 bar, výstupní napětí je 0 až 5V, linearita 0,5%, teplotní pracovní rozsah do 60oC.
Průtok topné kapaliny je měřen vrtulkovým průtokoměrem WF50 s optočlenem, dávajícím 1 impuls na 1 proteklý litr.
Protože snímače teploty Pt100 nemají upravený elektrický výstup, provádí se jejich napájení a úprava výstupního signálu na normalizovanou hodnotu 5V v modulech 5E-Ptu, jedná se o levnější obdobu standardních modulů řady 5B ("kostek"), které jsou zasunuty do nosiče čtyř modulů typu Efc 5B4. Nosič i s moduly je možno umístit buď na lištu DIN TS35, nebo pomocí patek na stůl, stěnu apod.
Důležitou částí testovacího systému je program, který zajišťuje:
Ovládací a vyhodnocovací program je zhotoven ve vývojovém prostředí TestPoint, skýtajícím bohaté příslušenství pro sběr dat včetně zpracování.
- měření a vyhodnocení naměřených údajů
- sledování nastavených mezí
- ovládání akčních veličin
- grafické zobrazení naměřených hodnot
- plnou automatizaci zkoušek : na začátku provede regulaci akčních veličin tak, aby bylo dosaženo nastavených měřicích podmínek (teplota vyhřívací kapaliny), po dosažení těchto podmínek zajistí měření veličin
- změnit dobu mezi uloženými vzorky v případě překročení meze u některé z veličin
- průběžný výpočet statistiky měření a trendů
- po dosažení nastaveného času program automaticky měření ukončí
- tisk měřicího protokolu
- archivaci měření
- kalibraci snímačů a automatický přepočet naměřených hodnot přes kalibrační křivku
- a další podle Vašich pořadavků.
Program plně automatizuje zkoušky, včetně kalibrace, odměření výrobku, vizualizace měřených a ovládaných veličin číselně a graficky. Program je v běžném provozu ovládán např. pouze dvojicí programově tvořených tlačítek na obrazovce počítače. Klávesnice či myš jsou potřeba pro nastavení programu při nestandardních měřeních.