Uplatnění systému
Ukažme si několik různých aplikací, v nichž se systém může uplatnit:
Kontrola limitních hodnot při běžném měření zvolených veličin (např. měří-li se na zkušební stolici spalovací motor a překročí-li měřené otáčky nastavenou hodnotu, pak došlo zřejmě k poruše brzdy a motor je okamžitě automaticky zastaven, aby nedošlo k jeho poškození).
Automatické generování řídící veličiny, např. při proměření VA charakteristiky. Možné je též automatické srovnání s předvolenou charakteristikou a plně automatické vyřazení součástek, které neleží uvnitř tolerančního pásma.
Při měření na vývojovém vzorku zařízení jaderné elektrárny program, kromě měření veličin, sleduje chování měřeného zařízení a jeho odezvy na vstupní signály. Protože je přibližně znám matematický popis chování zařízení, je jeho chování modelováno ve výpočtových kanálech programu a s výhodou se používá regulátorů vestavěných do programu.
Systém může zajistit měření podle některých metodik. Například měření průměrné spotřeby spalovacího motoru v městském cyklu podle metodiky EHK spočívá v cyklickém nastavování motoru do různých pracovních režimů, definovaných otáčkami a zatížením. Brzda i motor jsou ovládány systémem, a ten také snímá a vyhodnocuje data.
Životnostní zkoušky probíhají víceméně stacionárně po řadu dní a týdnů. Systém umožňuje ukládání několikahodinových měření do samostatných datových souborů a kromě toho vytváření jednoho datového souboru, kam se zapisuje jeden odměr denně.
Při řízení vytápění rozsáhlé budovy padla volba na systém LabTest z toho důvodu, že umožňuje jednoduchým zásahem měnit regulační algoritmus a zároveň jej vázat např. na den v týdnu či denní hodinu. Taková regulace vede k úsporám na topném médiu a zároveň umožňuje postupné vyhledávání nejvýhodnějšího algoritmu vytápění.
Vytváření nestacionárních dějů je vhodné pro laboratoře a zkušebny.